Vona plela mák

sobota 12. červen 2010 13:15

a von byl aizboňák. Tohle sdělení má pro mne asi stejnou hodnotu, jako názor „odborníka“ z ťopky na placení školného, neboť je to sociálně spravedlivé, ukončené studium jim přinese vyšší výdělky. Odůvodnil ho takto v TV a má představu, že se o vagacích pokud možno všichni studenti vydají do engliš sbírat jahody a to jim zajistí blahobytné studium po celý rok, protože on tam byl taky kdysi o prázdninách a vydělal si třicet. Že pošleme anglánům takový český jahodový kombajn. Asi netuší výši ročních nákladů dnešního studenta na VŠ – bydlení, telefon, internet, strava, ošacení, cestování, vlastní studijní potřeby atd. a to jen na státní škole. Na soukromých školách je samozřejmě ještě navíc cena školného.

Co se týče navrhovaného placení studia, mám dva synky na studiích v Liberci  (jsem v důchodu za deset a půl, před vánoci jsem ochrnul), myslím, že tedy vím, vo co gou. Myslím si ale, taky jsem to tak v mládí dělal, že pokud studenti o prázdninách brigádně pracují, že by jim tento výdělek měl zajistit jakýsi osobní nadstandard, případně aby si osvojili praktické zkušenosti z budoucí profese a ty asi na jahodách nezískají. Ano, ať pracují, aby mohli jet část prázdnin za své třeba na vodu, aby měli v zimě na sjezdovku či divadlo, kino i holky ale ne aby vydělávali na zbytečné státní úředníky. Neboť tento stát je přebyrokratizovaný a tímto směrem by se tedy dle mého názoru zejména měly ubírat snahy politiků o úspory ve státním měšci…Úpravy debilních zákonů a úspory na státní správě, třeba zrovna stavební zákon je toho příkladem.

Abych se tedy vyjádřil jasně – nejsem zásadně proti příspěvku studenta na studium, neboť by studujícím mělo vyšší vzdělání obecně v budoucnu zajistit vyšší výdělky, myslím, že by to tak mělo být. Kdysi, v době svého nástupu po škole, jsem šel raději pracovat manuelně, neboť jsem měl dvojnásobný výdělek, než můj mladý mistr a nemyslím si, že to bylo dobře. Ano, pokud tedy ale po současných studentech budou naši politici požadovat školné, ať je tedy vytvořen ode dne X fond, do kterého půjdou příspěvky studentů, ze kterého se bude dotovat vysoké školství. Ale ať také všichni ti, kteří do dne X získali vysokoškolské vzdělání zatím bezplatně, ode dne X platí dejme tomu 0,5 -2 % z příjmu do tohoto fondu na vzdělání, třeba i za každý titul. I čestný. Jistěže jim dnes vzdělání zvyšuje výdělek. No a platit to samozřejmě daňovým přiznáním a prostřednictvím FÚ.

Možná, že pokud se bude diskuse o školném ubírat i tímto směrem, budou náhledy náhle jiné. Je to jen taková myšlenka ze hry na sociálně spravedlivé uspořádání společnosti, kteroužto se tu mnohé strany zaštiťují. No, ale tahle hra se tady myslím jaksi dnes nehraje, spíš jde jen opět o jeden ze způsobů, jak z občanů dostávat peníze do státní kasy, odkud se potom tak lehce utrácejí…

 

  1. 12.6.10                                                                                      Eda Seibert
Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora