Jsou vůbec nové osobnosti v ODS ?

neděle 20. červen 2010 02:00

U příležitosti pražského kongresu ODS vzpomínám na rozdělovací sněm OF v Lucerně, po jehož skončení se uražená celá přítomná část vlády a většina poslanců a část delegátů z okresů odebrala do Ypsilony zakládat Občanské hnutí, Klaus jako předseda OF odešel na brífink a v sále zůstali roztroušeni delegáti z okresů, někteří brali kabáty a začali odcházet. Postrčil jsem Jirku Exnera, který sněm řídil, aby pozval delegáty do předních řad. Sesedli se a obsadili tak třetinu sálu a nic. Říkám Jirko, vezmi mikrofon a dej ho pod podium a začni diskuzi. Delegáti střídající se u mikrofonu nenašli jiné téma diskuze, než zdali do budoucí strany budou smět vstupovat komunisti.

Když došla řada na mne po asi třiceti předchozích, řekl jsem něco v tom smyslu, že to si musí prodiskutovat ve svých okresech, přijet na ustavující sněm strany s mandátem, ale teď by si měli všimnout momentu, že v sále zůstalo jen asi pět poslanců – Malý, Hruška, Gandalovič… a my, pokud budeme chtít vyhrát volby, musíme najít osobnosti, které stranu povedou. Za chvíli ale přišel Klaus, shromážděné rozpustil, část nás ním šla ještě na chvíli dolů na Můstek …

Tedy osobnosti nám byly brzy představeny a faktem je, že Kondr, Čermák, Macek a další byli jistou dobu vnímáni jako hybatelé strany. Někteří, jako Havlík odešli ze strany časem sami, někteří jako např. Čermák, Macek a další byli v tichu odejiti až po aférách, stranu poškozujících.

Na ustavující kongres do Olomouce přijelo mnoho delegátů, i já,  s mandátem zajistit zamezení vstupu bývalých členů KSČ do nové strany, v sekci pro stanovy brzy jeden z delegátů vystoupil s očekávaným návrhem. Klaus, sedící za předsednickým stolem po dobu jeho argumentační řeči kroutil hlavou ze strany na stranu, jako ty potvůrky, co za totáče s oblibou.vozili řidiči ve svých mbéčkách na zadním okénku a a za jízdy kývaly hlavou , když delegát skončil, bouchl pěstí do stolu - Jestli tohle dáte do stanov, tak v takový straně já nebudu. A bylo po diskuzi. Měl v té době autoritu boha ODS a nikdo se mu nepostavil. Když odešel na oběd ke Graubnerovi, navrhl jsem do usnesení kongresu, aby tedy nebyli pět let voleni do funkcí.

Další kongres ani nezačal a Klaus si vzal mikrofon – Co jste to odhlasovali na minulém kongresu za usnesení – to chcete odstřelovat naše ministry - Dybu, Kočárníka a Stráského ? A bylo po usnesení… Kde je konec těmto “osobnostem“ je obecně známo…

Dávno před Sarajevem již sleduji stranu zpovzdálí, ale například o její současné vnitrostranické demokracii mám zprávy od pramene – nejprve se na oblastním sněmu zvolili na kandidátku čtyři ze čtyř navržených delegátů a teprve potom byla umožněna diskuze k jejich zvolení …

Pravdou je, že tehdy, při vzniku ODS, byla situace dost podobná současné před volbami – lid  obecný měl k protagonistům OF , Rychetskému, Pithartovi a dalším, podobně jako k nedávnému vedení ODS Gandalovičovi, Langrovi.. dost značný odpor a proto tehdy uspěla ve volbách ODS a dnes Kníže, šikovně nastrčený Kalouskem i nová strana VV, v naději voličů na změnu.

Nový, předpokládaný předseda ODS Nečas, ale bude mít situaci přetěžkou, přeměnit stranu plnou všelijakých Řebíčků.  Pochybuji, že v ODS ukotvení kmotři, mezi jejich suitu musím počítat např. i Přemka Sobotku, který dobře zná třeba situaci v Liberci a praktiky Syneru, Kittnera a spol. a nikdy se veřejně proti nim nepostavil, naopak zase Kitnera podporuje do komunálních voleb, kteří vedle sebe nemohli nechat vyrůst nové, nezkorumpované osobnosti, umožní radikální obrat v politice ODS a myslím, že radikální změnu může očekávat jen nenapravitelný optimista. Já, jako pesimista,  předvídám pozvolný úpadek ODS možná až do hořkého konce. Myslím, že se do vedení ODS hned tak nedostanou nezkorumpovaní a Nečas není Klaus své doby, aby bouchl do stolu a dosadil do vedení své lidi. Ani si nemyslím, že to tak úplně chce.

Tak ale na konec své úvahy - to si přitom vůbec nevěřím, že nové strany budou plnit své předvolební proklamace, radikální změny v právním a volebním systému nebudou brzy po volbách na pidestálu. Jen ony můžou zajistit úspory ve výkonu rozsáhlé státní správy a budoucí změny ve vedení státu. Oni zas voliči časem vystřízliví a prohlédnou. Jsem totiž dávno přesvědčen, už před Sarajevem, po zkušenostech právě z ODS, že jen přímá demokracie by mohla po čase vygenerovat osobnosti skutečné, ne jen ty nastrčené, třeba tentokráte Kalouskem.. A Radek John, ať se na mě nezlobí, nedohlédl dostatečně své možnosti, i když zatím ještě o jeho úmyslech tak mnoho nepochybuji.

20.6.10

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora