Mistři světa jsou v Liberci !

pátek 16. červenec 2010 10:35

Když jsem žil od r.66 v Pardubicích a přišly letní vedra, paneláková garsonka se rozpálila tak, že jsem spal i stočený ve sprchovém koutě s napuštěnou vodou, či na podlaze a těšil se, že lépe bude ve zděném družstevním domě, který jsem tehdy svépomocí stavěl. Byl zděný, ale na beton a já zjistil po nastěhování, že dům se choval podobně jako panelák, jenom míst na podlaze bylo více na výběr. Neváhal jsem, když se mi nabídla příležitost, přestěhovat se do Krkonoš. Skutečně nižší denní teploty a většinou profukující vítr tu vytvářely daleko příjemnější letní podmínky k životu. Vedra v současné době a suché trávníky kam se podívám, mi připomínají, jak jsem si kdysi protrpěl své dvě návštěvy Chorvatska, které se snad už přestěhovalo k nám.

Při celoživotní práci na stavbách jsem absolvoval i několik pádů na záda, na štěstí bez zlomenin (ale dost nepříjemných, například když jsem se probral před čtyřmi lety po pádu z lešení na záda a od krku dolů nic necítil, díval se na ruce vztyčené v lokti nahoru,  nebyl jsem schopen s nimi pohnout, první, co mě napadlo, když jsem se probral bylo,  jestli mě ta moje bude vozit na vozíku – no jistě že by nevozila, je o šestnáct let mladší, na co mít doma chlapa bez peněz – a až teprve když chlapi přiběhli ke mně a nevědomky mně nějak pohnuli hlavou, jsem najednou začal cítit bolesti v zádech, hlavu a mohl hýbat rukama),

tak asi i proto jsem najednou vloni v prosinci celkově ochrnul. Nejen ruce, taky nohy, zkoušel jsem vše možné vč. lázní, operaci jsem se podvědomě bránil. Nepomáhalo nic a tak jsem absolvoval minulý týden operaci krční páteře v Liberci, kde mi na počítači ukázali, že mi zbývající čtyři mm na krku skříplé míchy nestačí a samo se to nespraví. A taky vysvětlili, že bez zákroku to většinou vede k úplnému ochrnutí.

Přijetí ráno ve středu, operace ve čtvrtek ráno, nová plotýnka a pak ubytování na JIP, po probuzení v pátek ráno rentgen a sundání límce, večer už jsem, tedy neúspěšně, pomáhal sestrám otevřít zabouchnuté dveře sesterny. Jediné, co v tom špitále chybí je ventilace či klimatizace a nemocnice je dnes také takový rozpálený panelák. Proto v sobotu ráno škemrám u doktora - nemám rád vedro, přes den se barák rozpálí, nedá se tu být, pusťte mě domů už dnes - a tak jsem jel domů. Operace se tam provádějí i v pátek odpoledne, pacienti se střídají ob čtyři pět dní a odchází po vysoce odborné operaci. Teprve tady jsem viděl, co lidí má dnes podobné problémy s páteří. (Možná i proto, jak nám ji souzi za totáče lámali a ohýbali - to tedy jistě mimochodem.) Samozřejmě jsem tedy neviděl, co mi dělají, jen mi to popsali, proto vím, že technologie jejich výkonu je na takové technické úrovni, že si to málo kdo dokáže představit. V době probíhajících zápasů o MS ve fotbale jsem většinu, nevalné úrovně, viděl a musím tedy prohlásit :

MISTŘI SVĚTA  JSOU V LIBERCI  !

 

Pro samou práci jsem nemíval mnoho času pozorovat, co se děje v létě na zahradě. Již mnoho roků u nás žije párek kosů a jako obvykle pomáhají trhat třešně. Dost překvapeně jsem je ale včera pozoroval, jak se naučili obírat kanadské borůvky a jak šikovně vybírají ty zralé. Jako každý rok touto dobou zrají maliny, ale nepamatuji tolik suchých celých stonků obalených uschlými a scvrklými zralými i nezralými plody. Tak si tedy cvičím na ostatních nešikovné prsty, přesto stejné, které patří kdysi nejlepšímu česáči chmele v Pnětlukách a tak si taky vybírám ty nejzralejší. Hrstičku natrhám a čtvrt mě jí vypadne a já přitom vzpomínám na dědu, který měl jen jednu ruku a jak s ní ty maliny trhal taky. Teprve dnes vím proč, mohlo mi být tenkrát tak pět, když jsem se na něj díval. Snažil se být nějak užitečný. Tak já snad taky ještě budu. On prý se celý život člověk něčemu učí.

 

16.7.2010

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora