nebo vrátí snad KRNAP také na stráně Krkonoš dobytek,

pondělí 26. červenec 2010 00:34

stráně spásající a tím i život ? Krkonoše jsou také pohraničí, zdaleka ne tak postižené, jako to západní. I tady by se ale  potomci původních obyvatel horských bud jistě dali spočíst na obou rukou. Ony ty boudy na kopcích po válce také úspěšně mizely - Liščí, Obří, Hradecká, Klínovka a další, také snad všechny doznaly vlivem změny užívání značných stavebních změn, hospodaří se na některé z nich jen zcela vyjímečně. Vývoj za posledních dvacet let jim na ruku také jistě nejde.

Dokonce musela zmizet díky nezájmu o její provoz, hlavně pro zcela zanedbanou údržbu, také Česká bouda na Sněžce. Že se tím nevratně změnila silueta nejvyšší české hory tedy KRNAPU a jejím krajinářům jistě nevadilo, však oni si lidi zvyknou. Zvykli si tu na polské talíře, zvyknou si taky na “moderní“ stavbu poštovny na jejím místě postavené.

Nakonec vždyť se najdou i takoví návštěvníci hor, kterým se líbí panoptikum, s požehnáním KRNAPu postavené na Horních Mísečkách. Namísto několika hotelů je v tomto unikátním prostoru pastelově barevné sídliště s byty, podobné najdete také v okolních horských střediscích. Netvrdím, že všichni současní obyvatelé Krkonoš nemají ke svým horám vztah, a už vůbec bych to nepředpokládal u pracovníků KRNAPu. Ale. Nad Mísečkami, za hřebenem hor u pramene Labe namísto původní dřevěné Labské boudy postavili soudruzi do zdejších klimatických podmínek ne zrovna kvalitně betonové monstrum, jehož hmota je místu nepříslušná. Stejná organizace, KRNAP, se k výstavbě tehdy také vyjadřovala. Stejně jako ostatní vrcholové boudy není stávající Labská za současných ekonomických podmínek využita, tím chybí i údržba a bouda chátrá. Potud nesporná fakta.

Opakovaně, za různých příležitostí, se už tři roky ozývá KRNAP s požadavkem na “přidělení“státních peněz na vykoupení Labské boudy a její demolici  s tím, že se zde vybuduje menší objekt pro Horskou službu a případně občerstvení. Za tu dobu nepředstavil vůbec žádnou prezentaci svého nápadu v ucelené podobě, případně s variantním řešením, na celé akci je totiž podstatná praktická stránka demolice. Je veliký rozdíl v objemu budovy České boudy na Sněžce a Labskou. Umím si představit jak klasické rozbourání, tak odstřelení Labské boudy, ale i  destitisíce tun materiálu, které by se odsud musely po chatrné cestě odvézt, také někde roztřídit a uložit, což stojí dnes nemalý peníz. Pokud ho tedy někdo nechce nasypat do Labského dolu, což je jistě nadsázka. Velkokapacitní vozy dokáží z cesty udělat stoku, její nová  výstavba či oprava je nákladná, odvoz helikoptérou také stojí peníze. Je mi jasné, že jde o miliardovou investici, ale netuším, z kterého nebe jim ty prachy spadnou a na závěr třeba až také odkud se vezme na konečné úpravy původní materiál.

Když jsem pracoval na Sněžce v r.92, museli jsme míchat maltu uvnitř České boudy, aby se náhodou nezanesl  při práci cizorodý materiál do přírody na vrcholu nejvyšší hory Čech. Takové bylo tehdy stanovisko ochránců přírody a my jsme ho dodržovali. Později jsem tu byl ale svědkem prací jiných firem, které tak přísné hledisko dodržovat nemusely, pracovaly pro KRNAP. Jakmile tedy dnes slyším o nutnosti zbourat…. , vím, že se jistě najde “odůvodněná a fundovaná“ analýza. Zatím jsem ji neslyšel, ani neviděl. Ano, zbourat jde rychle, zejména za cizí. Stavět už hůř. Aš, Cheb i jiná města jsou toho příkladem. Paneláky město netvoří.

Samozřejmě mě tedy napadá jediný důvod, proč vlastně zbourat – každá státní instituce si přeje získat ze státního rozpočtu peníze, které bude potom přidělovat, zajišťovat “výběrová řízení“ a s těmito penězi hospodařit, jak je to u nás běžné. Taky si říkám - komupak se asi zase tato monstrózní akce přihrává a kam tedy potečou hlavně provize s tím spojené ? Dokud totiž KRNAP měl poradní hlas při stavebních řízeních, tak to ještě byl partner, skutečně zajišťující ochranářské stanovisko. Myslím si, že od té doby, co má rozhodující stanovisko, se naučil se svým názorem podnikat.

Pokud na demolici použije své “vydělané“ peníze, třeba za povolení postavit pro VyVolené šílený Disneyland na Mísečkách, tak bourejte prosím. Možná, že společně s povolením propojit areály ve Špindlu, spojit Rokytnici a Harrachov už to bude na vykoupení Labské stačit. Nakonec ji ale možná bude i provozovat, neboť zjistí nehoráznost skutečné ceny za její demolici, odvoz a uložení materiálu  spolu s výstavbou nové cesty min. do Vítkovic, také výstavbu nového objektu a samozřejmě uvedení místa do původního stavu,.

Vůbec si nemyslím, že by měl stát platit nápady typu Gripenů, Pandurů, nefunkční padáky či demolice Labské. A názor umožnit KRNAPu kšefty typu demolici Labské za povolení rozšířit lyžařský areál ve Špindlu nesdílím vůbec - rozšířit areál je jistě městu prospěšné.

Ale vůbec nejraději bych viděl návrat ke stavu, kdy byl KRNAP poradní orgán. Za to se tedy moc přimlouvám. Za dobu s hlasem rozhodujícím se stal KRNAP škůdcem Krkonoš, zní unisono po horách jeden hlas. Hlavně si myslím, že by měli odpovědní pracovníci za ochranu přírody více přemýšlet nad tím, co dělat s obrovskými prostorami, i v první zóně národního parku, například okolo Friesovek, Rennerovek, které jsou dlouhodobě naprosto neudržované, zarostlé náletem, šťovíkem, kopřivami a jiným plevelem. To je problém padesát roků neřešený. To odpovědným “ochráncům přírody“ nevadí ? Bez zde žijících lidí se ho ale nezbaví. A víte jaký to je dnes problém, povolit v Krkonoších stavbu či opravu roubenky, nebo změnit územní plán obce, zejména když z toho neplynou provize ? Domorodci a “náplavy“ zde trvale žijící to vědí dobře.

Myslím si proto, že než demolici Labské, tak to raději tedy ať  snad ochránci v KRNAPu přemýšlí nad funkčními padáky, nakonec současný ministr financí jim může více než dobře poradit, než nad demolicí Labské. Pro sebe.

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora