Kdypak bude Rajský Rocco opět na scéně ?

úterý 24. srpen 2010 00:52

Většinu svého života jsem se stravoval po hospodách, proto také znal mnoho pinglů a hospodských. Když jsem žil v Pardubicích, chodíval jsem po večerech  do kavárny Divadelka v místním Grand hotelu, kde bývalo po dostizích, ploché, po hokeji a fotbale rušno, hlavně proto tam chodily zvědavé a většinou hezké holky i z okolí, které se chtěly “seznámit se světem“. Vyhlášená kavárna byla rájem socialistického podsvětí, točily se tu peníze, protože sem chodili veksláci, herci, pinglové, sportovci a různí prominenti, fotbalisti a hokejisti, to byla ta tenkrát nejžádanější sorta chlapců, nakonec to tak bylo všude a mnohde je i dodnes. Po hokeji, po Velké a zvláště po Zlaté přilbě mívala děvčata obvzláště napilno.

Jedné se jinak neřeklo,  nežli Olsenka, chodila pěkně oblíkaná, po Zlaté ráno odcházela z hotelu od Ole Olsena, několikanásobného vítěze Zlaté, několik let za sebou, přes dohled, spíše pod dohledem, bdělých soudruhů z StB.  Divadelka byla tehdy centrem dění a tak tu bylo taky spousty donašečů i mezi těmi stálými hosty kavárny, jak jsem po totáči zjistil v registrech bylo v nich i několik mých “kamarádů“. A oni soudruzi estébáci taky chtěli žít líp, než pracující, taky jim marky či libry nesmrděly, také měli rádi holky a holky měly informace. Nebyl problém na nějakém mejdanu  se ledacos dozvědět. Já byl jeden z mála zdejších hostů, kteří se živili prací, vydělával jsem na tehdejší poměry hodně - stavěl důležité stavby socializmu, ale na rozdíl od hospodských jsem těžce vydělané peníze nerad utrácel. Holky se mi ale vždycky líbily a ty tu bývaly i za dvojku červeného a Divadelka byla prostě moje škola života.

Vědělo se, že hospoda u Rýgrů, čtyrka, je pro povl, je tu malý kšeft a cikáni, taky pingl odsud se snažil co nejdříve změnit štaci za alespoň Zlatou štiku, i když ta už dávno nebyla tím, čím bývala za první republiky, ale byla to aspoň trojka, i když s vyššími desátky. Divadelka, to byl za komoušů nóbl podnik, dvojka, něco jiného než Štika a tak se tady Závorka i Vokřál drželi nejen úrovní obsluhy, ale jistě také spoluprácí s tajnými. A protože byli zapsáni dobře i nahoře, odváděli pravidelné desátky, podávali istě cenné informace, tak taky hodně dlouho. Nebylo tajemstvím, že lepší hospoda byla dávána vedením Ráje za zásluhy, nejdříve to bylo podrobně mnoha soudruhy prodiskutováváno, s kádrovým oddělením, partajními orgány a příslušnými dozorovými orgány SNB. Ony totiž určité hospody byly strategické pro získávání informací. Všichni věděli, že pinglové mají malé platy, že okrádají a nosí si svoje zboží do hospody, šidí jídla, ale pokud spolupracovali, tak se jim to vše tolerovalo. I prodloužení zavírací doby, holky na telefon, veksl a s tím spojené ubytování cizinců na černo, karty a jiné tenkrát zakázané drobnosti. Vědělo se, z čeho mají baráky a západní auta, byla to taková symbióza těch, co nad nimi drželi ochrannou ruku a dělali “inventury“, sháněli extra zboží, vzájemně na sebe věděli všechno - v které hospodě je alkohol, který nebyl na trhu, různé cizí přísady do jídel, extra vybavení do kuchyně, sehnalo se tu vše možné a nemožné,  nábytek, pneumatiky i auta, zkrátka zde pulsoval čile obchod s valutami i se zbožím, o jakém se socialistickým pracujícím v Kolbence ani nesnilo.

Když tomu tak bylo v Pardubicích, Trutnově, kde se v RÁJi (Restaurace a jídelny) přidělovaly hospody a hotely po celých Krkonoších, tak určitě daleko výnosnější to bylo v Praze a zejména na Praze 1, kde byl ekonomickým náměstkem RÁJe bývalý předseda socanů. Nejen jeho vztah s majitelem Ambasadoru Dvořákem je toho příkladem, to je jen jeden z příběhů pokračování vztahu kamarádů, kteří na sebe vědí, ale zejména praktiky minulého režimu, které pomáhal uplatňovat v praxi, z něj dělají jistě prohnaného a gumového služebníka, typ člověka, který, když se dostal nahoru, uměl být šéfem. Demokracie na jeho způsob – dosazování na kandidátky či vyškrtnutí za oprávněnou kritiku, zastávání se kolegů, kteří očividně lžou atd. jsou jen okrajem jeho výše uvedených metod .

Moc to se socanům povedlo, dát si ho do čela - kontrastu úzkostlivého Špidly, nafoukaného, vyčůraného strojvůdce Staníka a bosse z RÁJe Paroubka si jistě všiml každý. Tihle hoši z RÁJe neměli žádné zábrany a uměli náramně předstírat zájem o prosperitu podniku, za kterým byl vždycky vlastní prospěch, taky lhát bez začervenání, jak se říká, jako když tiskne či až si věří jim bylo posláním a i to je drželo ve funkcích. Měli vždycky kolem sebe své soukmenovce kšeftem zocelené a darebačinami spolu svázané, to byl předpoklad jejich moci. A tihle hoši se už za komoušů uměli o sebe a své rodiny postarat. Na jejich cestě za prospěchem jim nebyla žádná překážka nepřekonatelná, předpisy byly, jako oni gumové, pro ně zbytečné a tenkrát jako dnes jim byly peníze jen prostředek moci. Nakonec - díky jim se také hezky elegantně zbavil také Zuzky.

Nemyslím si, že Rocco dělal předsedu vlády pro prachy, je také už “za vodou“, i když nová mladá žena jistě nestála jen o jeho sexy mozek, ale jistě ji na něm zajímal i tok peněz, tomu jde dnes už jen o větší a větší moc, aby svým soukmenovcům zase mohl blahosklonně přidělovat obrok a zavazovat si je a hrát šéfa - to byly metody v Ráji nejvíc hodnocené a úspěšné, moc je pro lidi jeho typu to pravé opium. Tihle hoši byli za komoušů nad estébáky a museli být, aby obstáli. Myslím, že socdemáci měli v čele specialistu, jaký tu nikdy nebyl, mazaného „odborníka“ nad jiné. \Snad ježtě snese srovnání padákový odborník. Vajíčková aféra je sice dokladem toho, že mu to všichni nepapají a někteří ho mají už právě dost,  já si ale myslím, že jako poučení mu to určitě nestačilo. Někteří tihle hoši jsou nepoučitelní a moc, ta jim chutná moc. Právě proto mě jeho rychlá rezignace po volbách sakra překvapila, takovíto protřelí matadoři se jen tak nevzdávají . No a nakonec je vidět, že za něho socani nemají ani rovnocennou náhradu. Tento pán se jistě bude chtít vrátit do čela s pompou. A komplic Drát je jen nastrčená figurka. Jistě není jen náhodná občasná zmínka o tom, jak se Rocco stal prezidentem. Myslím si že bude dobré každý jeho krok bedlivě sledovat.

A Bůh nás ochraňuj od všeho zlého !

24.8.10

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora