Dvacet let máme Silvestr. Někteří.

úterý 28. prosinec 2010 03:43

Když začnu těch dvacet let od dnešní doby zpátky, tak ta kniha našeho panoptika se tu bude otiskovat několik let. Ti, co by měli mluvit mlčí a ty, co by měli mlčet, je stále nejvíc slyšet. Proč panoptikum ? Nekrade se všude, všude, všude, jak jsem se nedáno vyjádřil u jednoho zubaře v diskuzi. U něj opravdu, ale opravdu asi ne - tam není co. On dnes o amalgám nikdo nestojí a zlato jistě nemá. Kupodivu čím dál tím víc vychází najevo, že nejen zloději kradou - jeden Špacír ukradne půl miliardy a nic, slehne se po něm zem, ti límečkoví zase půl miliardy převedou a taky - nic. A ti, co kradli pytle s cementem povýšili a nedávno dokonce ukradli v kostele varhany a odvezli je návěsem.

  Nekrade se opravdu všude - kde nic není, ani čert nebere. A tam kde něco je, tam je politik.  A ONI nemlčí, oni si vše hezky občanům zdůvodní a nepřipustí ani na okamžik, že ONI tady můžou za státní deficit, ONI prohlašují schodkový rozpočet za úsporný a ONI tady mají v rukou rozkrádání státu. Oni páni politici si na zlodějiny dokonce hezky vytvořili zákony - mají “náhrady“ a “dozorčí rady“, “provize“ - kdepak jsou dnes obálky. Rozdávají se lukrativní posty zasloužilým byvším poslancům, kteří neuspěli ve volbách - vždyť mají zkušenosti, nebo jsou nepostradatelní, příbuzným, funkce ředitelů či náměstků kdečeho, krade se i z pojištění, jistěže sofistikovaně přes IZIP, na důchody nezbývá, dokonce miliardový příjem ředitele z polostátního ČEZu je legální. Náhlé zbohatnutí hejtmana nikomu nevadí, naopak kupodivu má i přízeň voličů. Kdysi to bývalo třeba přes “špatný podnikatelský záměr“, způsobů jsou desítky či stovky. Potřebuješ byt ? Jen nekňuba si na něj šetří z diet a náhrad. Přes kšeft s akciemi se dá pořídit několik bytů a všem se můžeš smát. Chceš domeček ? Žádný problém, z velké zakázky se postaví jako nic. Přes tři čtyři firmy se ti zaplatí cokoli. Zájezdy jsou už jen troškaření. Nestačí nemravné příspěvky za hlasy ve volbách, my tě podpoříme či dosadíme a ty nám za to dáš do kasy na volby. A je jedno kam, jestli do senátu či do poslanecké, na ředitele spořitelny nebo lampárny. Naše lumpárny můžeš “sponzorovat“ ze svého, nebo z toho, co řídíš.. A všude má přece důvěryhodný straník možnost přivýdělku. Nakonec když něco praskne, tak tě podržíme, Novák dostal od Nováka taky za 40 mega jen podmínku a zaplatí jen 12,5% daň – to je přece dobrej kšeft.

  Jakýpak dnes čistý ruce – na miliardové tunely nikdo nemá, ještě tak na několik melounů a tak pro výstrahu nepohodlný ministr financí ztratí svobodu. Alespoň je na čas o čem psát a zakryjí se větší kšefty řádů miliard. Dávno zapomenuty jsou LTO a podvody s úvěry při privatizaci, nějaká ta stovka mrtvých podnikatelů.

  Politika je u nás jistý kšeft, jen je třeba být na správném místě. A tak není divu, že byly vloženy velké peníze do projektu VeVerek, není nutný velký fištrón a o tom, že mnoho voličů nechtělo volit ani ODS ani socany se vědělo dlouho dopředu. Takže návnada s přímou demokracií, kterou tady jiná strana, bez peněz, prosazuje už 15 let, na voliče zabrala. Pokazil to sice Kalousek, který šikovně nastrčil kníže a sám se už dlouho úspěšně vyhýbá teplákům, vyrobil tu Ťopku a odebral hodně voličů, ale úspěch se dostavil. Jen jeden rebel, bejvalej SNBák a komanč (je nepostradatelný expert přes dopravu) - veš v kožichu zvyšuje jen cenu v podnikatelském projektu jak vyšitém -hlásají veřejnou politiku a ruce si podávají s bývalými soky a dnes kolegy, po tajemné dohodě, jen tentokráte zaplaťbůh ne v Mnichově. Kdepak je dnes přímá demokracie. Proč jim asi šlo o vnitro, je nabíledni. Podobně jako ODS o spravedlnost, kterou předvedl pan ministr ještě před svým jmenováním v Plzni, na věhlasné fakultě. Degradace vzdělání jistě nezačala ale až tam.

  Co umožňuje celé to panoptikum předstírané zákonnosti a nemravné počínání našich politických stran ? Ústavou deklarovaný právní stát, ve kterém není předvídatelný žádný rozsudek, žádného soudu, mnohokrát omletá kontinuita práva ve státě, ve kterém je § s mnohdy nejasným výkladem nad přirozeným právem, ve kterém se zcela veřejně mluví o tom, že k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek. Citát sv. Augustina – kde chybí spravedlnost, tam je stát jen velkou bandou lupičů tady sedí jako Jandák.

  O spravedlnosti si s naší Justicí můžeme nechat zdát. Nakonec sami mezi sebou se v justici označují za mafii. Neskončilo ani náhodou zasahování politiků do vyšetřování a dokonce jsou známy i příklady ovlivňování soudů politiky. Sami právně vzdělaní starší advokáti hodnotí dnešní stav jako nesrovnatelně horší (a to vím od těch několika starších nekomunistů), než před “převratem“.  V justici totiž k žádnému vůbec nedošlo ! Je dnes schopna vydat na žádost o propuštění z vazby toto rozhodnutí : Protože se nepodařilo zjistit, jaké trestné činnosti se obviněný dopustil, ponechává se nadále ve vazbě. Sám vlastním “Opravné rozhodnutí“ krajského správního soudu  HK ( soud ve věci nerozhodl, ale uznal mě povinným zaplatit protistraně náklady řízení…) - tři soudci, každý jistě za 80 měsíčně, vyrobili beztrestně zmetek. Jsou běžně vydávány rozsudky i  v souladu se zákonem, ale v naprostém rozporu s přirozeným vnímáním spravedlnosti. A s nedostatečným pocitem spravedlnosti občanů souvisí jistě i obecný pokles mravů.

  Že u nás soudy trvají desetiletí řeší evropský soud a nikdo za nic nemůže. Že se tak mnohdy ničí celé rodiny, nikoho nezajímá. Že jsou u nás i politické procesy se tutlá, třeba Hučín. O Vondruškovi jsem psal nedávno, uvidíme tu Pitra ? A vyšetřování Policií  pod dohledem SZ je často ještě nevyzpytatelnější, než soudní rozhodování. Jiné vysvětlení, než korupce, mne v této souvislosti nenapadá. Tři čtvrtě roku trvalo, než u nás Policie a SZ našli kličku, jak vyvinit naši starostku, která podepsala ručení bez souhlasu zastupitelstva. Jinde starostové za to seděli.

  Nejvyšší soud plný bývalých je určitě v rozhodování poznamenán touto personální kontinuitou - jak jenom dlouho i díky jejich rozhodování trvalo V.Pecinovi prosadit zveřejnění členství soudců v KSČ. A on má můj velký obdiv za vytrvalost.

  Jak můžeme dále tvrdit cosi o právním státě ve státě, ve kterém se bývalý ministr vnitra a premiér směje nejen svým sociálnědemokratickým voličům, ale všem občanům do očí, jak křišťálově čistě 35.000 x zhodnotil své akcie a kde další premiér tentokráte “pravice“ jde do voleb s heslem boje proti korupci má ve své straně nejspíš systém, který z úspěšného zhodnotitele akcií udělá pouhého překupníka kostelních varhan ? Neměl by nad Strakovkou viset transparent   Naše sliby splníme min. na 120 % ?

  A proto jsem přesvědčen, že jen změna volebních systémů směrem k osobní odpovědnosti politiků může něco změnit v našem (stále smutném) státě.

  Ale přesto zdejším čtenářům vůbec nechci kazit Silvestrovské rozjímání a přeju všem (nejen duševní !) hodně zdraví v roce budoucím !

  28.12.2010

   Eduard Seibert

   Eduard Seibert

   Eduard Seibert

   Komentuji dění v našem městečku a státečku

   Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

   REPUTACE AUTORA:
   11,45

   Seznam rubrik

   Tipy autora