Těžký boj o pravdu

neděle 23. leden 2011 21:05

Vím dobře, že v naší rozpolcené společnosti mé články na zdejším blogu nemají tolik sympatií, jako mají autoři článků o lásce, přírodě či o cestách po světě a pokud se týkají dění kolem nás, že nejvíc zdejší čtenáře zajímají ty s blankytnou barvou. Ale náš život tu utváří politika všech barev, mně bohužel vadí všemožné odstíny té krvavé. A také to, že se její příznivci neomaleně derou do čela, jeden odporný nástroj této barvy donedávna dokonce seděl v Parlamentu a nebýt několika statečných by tam nejspíš seděl dosud.

V pátek se konalo u soudu v Liberci druhé kolo utkání o pravdu, která u nás vítězí zatím stále nejvíc na prezidentské zástavě. Pro jednání si soudce zajistil zvýšenou ostrahu soudní síně, uvnitř oproti minulému jednání byli trvale přítomni nejméně čtyři šedomodré uniformy justiční stráže s domlouvátky..

Politický vězeň Jiří Wolf si dovolil žalovat bachaře Vondrušku, který ho dle jeho výpovědi ve vězení nejen šikanoval a týral, ale také bil. Tvrdí, že to bylo součástí trestu, v Minkau bili všichni bachaři a ti, kteří ne, tak neobstáli. Žaloval ho před třemi lety, když poznal Vondrušku jako poslance parlamentu. Parlament zbavil Vondrušku imunity a tak po třech letech probíhalo druhé jednání soudu.

Jestliže byl SNB nástrojem KSČ ( že se hoši v zeleném s rudými výložkami mnoho nerozpakovali používat  černá domlouvátka, i pěsti, což mohou potvrdit mnozí vyslýchaní v té době a jak to umí při potlačení protestních názorů viděli všichni v Palachově týdnu r.89 a zejména o několik měsíců poté v “manšestrovém“ listopadu), pak vězeňská služba, v neveřejném prostoru, nepřátele KSČ a státu - politické vězně, převychovávala nevybíravými metodami už jen z principu..

V pátek vypovídal stručně Jiří Gruntorád o tom, že pracoviště bylo peklem, odsouzení nestíhali plnit normy a za to byli kázeňsky trestáni na samovazbách, dozorce vychovatel Vondruška byl zlý a vyžíval se v trestání zvláště politických vězňů. Jeho osobně ale nebil. Vysvobozením bylo přeřazení do těžší, třetí nápravněvýchovné skupiny, což se  mu podařilo, jinak by nejspíš trýznění nepřežil.

Další pozvaný svědek, který ale také od Vondrušky bit nebyl, Petr Cibulka se nemohl dostavit, stará se v Praze, kde bydlí,.o těžce nemocnou matku a bude vyslechnut tam.

Dozorový prokurátor Kostelecký, jako další pozvaný svědek prohlásil, že stížnosti vězňů v té době nebyly důvodné a týkaly se jen pracovních podmínek. Že by dozorci vězně bili, toho svědkem při svých návštěvách nebyl a na stížnosti tohoto druhu se už nepamatuje, možné to ale je.  Symbolické je, že dnešním obhájcem Filipese, jak Vondruškovi přezdívali muklové, je bývalý nadřízený prokurátor soudruha prokurátora.

Dalším svědkem byl bývalý velitel věznice Šimek, který rozvlekle líčil, jak se staral o výstavbu věznice, soudce jeho povídání nepřerušil, ani neusměrnil, nechal ho tu básnit více než hodinu. K Vondruškovi vypověděl pouze, že opakovaně usiloval o to, dostat se na VŠ,  že byl kázeňsky potrestán a pak nakonec vyznamenán, když ho jeden mukl zbil tyčí. Je mu známo, že jednal často neadekvátně a na vězně řval, ale ne proti platným zákonům, nedozvěděl se, že by je bil a že už se spolu nestýkají.

Soudní znalec z oboru psychologie dosvědčil, že J.Wolf si po tak dlouhé době i z důvodu dlouholetého věznění, které ho jistě psychicky poznamenalo, nemůže přesně po tak dlouhé době pamatovat jednotlivé detaily jednotlivých činů jeho tehdy trvalé perzekuce.

Opět se mnoho neprojevil zástupce žalující strany (SZ) a nebýt Mgr. St. Němce, který byl zmocněncem nemocného J.Wolfa, tak doplňující otázky svědkům za stranu žalující nepoložil asi nikdo. Na závěr soudce jednání odročil, po výslechu P.Cibulky v Praze se bude pokračovat 13.dubna. Velkou nadějí při nečinnosti žalobce je, že se jednání účastnil právě Mgr.Němec, kterému se nehodil o týden dřív určený termín a nenechal si soudcem svoji žádost na odložení o týden zamítnout, mohl by pomoci pravdu nalézt.

A moje poznámka k celému jednání – nepochybuji o tom, že soudce Mgr.Pavel Pachner je seznámen s výpovědí dalších svědků, kteří na Policii uvedli, že byli od Vondrušky mláceni – M.Petrovický a Vl.Hučín, ale ti předvoláni na příští jednáni podle jeho sdělení, že není jejich výpověď nutná, nejspíš nebudou. Bude to jistě chyba.

Obávám se tedy právem (protože samozřejmě bachař všude prohlašuje, že je nevinný, že si to vězňové na něj vymýšlejí, aby ho poškodili a například výpověď J.Gruntoráda již předem označil za pověsti starého zbrojnoše a že je to politický proces..), že soud skončí nejspíš osvobozením Vondrušky pro nedostatek důkazů. Jistěže se J.Wolf odvolá, pokud tuto nespravedlnost psychicky ustojí a tak je naděje, že se pravda bude bohužel hledat nejméně celý tento rok. Samozřejmě, že je proces svým způsobem také politikum, vždyť se nejednalo o kriminálníky, ale politické vězně a když původně J.Wolf chtěl obžalovat celý systém, sdělila mu SZ, že by proces trval 15 let. Tedy i pro to, jak je soudní jednání vedeno, už byla podána ze strany jiných politických vězňů z Minkovic další trestní oznámení.

Snad tedy pravda možná nakonec vyjde najevo - ale dá to fušku !

 

22.1.2011

Fotka, na jejím kraji je Jiří Wonka, bratr umučeného Pavla

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora