Oni dostali s úřadem i patent na rozum !

neděle 20. březen 2011 22:35

Neumím si dnes představit prosperující firmu, řízenou amatérem, způsobem pokus – omyl. Každý ředitel totiž ví, že jeho odměny jsou závislé na prosperitě podniku, který řídí, na tohle poznání nemusí mít nikdo ani vysokou školu. Ale řídit takto stát je u nás kupodivu normální ! Nejen, že stát řídí amatéři, tvářící se jako neomylní profíci, ale navíc nám s jistotou hraničící s bohorovností a zcela bezostyšně představují své nápady jako jediné samospasitelné, nové a samozřejmě ty nejlepší. Těžko je mi uvěřit, že nejvyšší pokladník státu a hlavní člen protikorupční vlády rozpočtové zodpovědnosti dnes při publikování svého šedesátého šestého nápadu dnes v otázkách VM neměl pod víkem.

Tedy nutno přiznat, že se snažil tvářit seriozně a podával nám svůj návrh jako nějakou super novinku. A Moravec, který daňové systémy samozřejmě detailně nezná, mu nebyl schopen říct, že král je nahý. Ona to totiž žádná novota není.Rád bych byl jen taková muška jenom zlatá, abych si zaletěl na hrad, ke kdysi bývalému nejvyššímu pokladníkovi, abych viděl, jak se na “jeho“ nápad tváří On, dnes vůbec nejvyšší a hlavně nejchytřejší.. Dobře se totiž ještě dnes pamatuji, jak se tvářil kdysi při připomínkování návrhu zákona o zdravotním a sociálním pojištění někdy v r.92, na jednání rady ODS, když jsem prohlásil, že je to jen jiná forma daní a že by bylo nejlépe je vybírat prostřednictvím FÚ, odpadla by minimálně armáda kontrolorů výběru a všichni by jednali jen s finančním úřadem. Tehdy povytáhl obočí, zatvářil se na mne jako na nepřítele státu a udělal z mého názoru příklad nepochopení nového řešení.

Takže tak jsme si hezký prožili dvacet let v tápání a pátrání po nejlepším systému výběru a plateb daní a teď se zase hezky vrátíme, samozřejmě ne ve výši procent, ke způsobu, jaký tu již dávno byl a starší si na něj jistě vzpomenou. Určitě že i ty starší z účetních mi dají za pravdu, že byl podstatně jednodušší. Jak to tedy ale souvisí s názvem reforma, nevím, za svůj život jsem těch reforem zažil stovky, jen se vždycky to zdražování jinak jmenovalo. Tato “reforma“ má alespoň racionální podstatu, mohla by malinko snížit stavy nabubřelé státní správy a tím i uspořit. A docela mě u oběda rozesmál soudruh odborář Dufek, pro kterého návrat k vpodstatě socialistickému systému výběru daní bude důvodem ke generální stávce. Že je tím pravým důvodem zrušení stravenek totiž přiznat nechtěl.

Ale stále jsem přesvědčen o tom, že Systém je vadný ! Že se prostřednictvím politických stran dostávají na čelo hezcí kluci, jako Standa Gros, Macek, Topolánek, a nebo Kalousci a Dobešové, prostě směsice vyčuránků, prospěchářů a neumětelů, stejně, jako tomu bylo před dvaceti, třiceti a čtyřiceti lety. Hoši bez skrupulí, dnes jsem přesvědčen, že i nastrčení, bez osobní odpovědnosti, která by je v případě selhání donutila nést důsledky alespoň až do těch statků, když ne hrdel.

Určitě bude změna způsobu placení daní revoluční čin, který trochu pošetří i státní kasu - potud tedy projde schvalováním, dá se nazvat i naplňováním proklamace o rozpočtové odpovědnosti. Ale hlavní částky minusu rozpočtu jsou stále neřešeny, neboť ČNB odhadla ztráty způsobené korupcí na 200 miliard kaček českých. Při její likvidaci by se projektovaný minus rozpočtu otočil vysoce do plusu.  Tedy kdypak se dočkáme tak radikálního nápadu, jak potlačit korupci na minimum, jako je tomu s placením daní ? On totiž na to je už také dávno vymyšlen lék, jen se politikům, kteří jsou jejími hlavními nositeli, do léčení nechce.

Ano, ono je to o těch kaprech a rybníku…

Tak kdepak je porybný a to stavidlo ?

 

20.3.2011

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora