Když MP Praha zastaví dědka s kozou .

pátek 22. duben 2011 00:56

Již to budou pozítří čtyři roky. Přesto si pokaždé v souvislosti s nějakou tou akcí Kryštof vzpomenu na svůj příběh a vždy si přitom uvědomím, v jakém je postavení řidič, když jede v autě sám a zastaví ho Policie. A je to jedno, zda je to státní či městská – Policista je “orgán“ a když jsou dva - občan je v tu chvíli nula. Není dobře jim mnoho odporovat, ale také málokdy se stane, aby řidič proti dvěma policistům ještě dodatečně uspěl. Mně náhodou tehdy štěstí přálo :

Ale aby to bylo srozumitelné, musím svůj příběh napsat od počátku. Je to sice delší, ale ze života a snad jsem to napsal i srozumitelně..

Naše paní starostka dala v ZM návrh vykoupit v centru města, v památkové zóně, v tzv. Zvědavé uličce, do které je zákaz vjezdu, pozemek, tedy zahradu, kde ve dvaačtyřicátém vyhořela roubenka. Babička majitele domku šla tenkrát do chlívku ke koze se svíčkou, chytlo seno, chlívek a od něho i velká dřevěná roubenka. Je to tedy dnes prázdný pozemek v celé uličce roubenek, jedna tu chybí. A že by tam prý mohlo být něco pro město užitečného - informační středisko (nehorázná blbost – je to v zastrčené části centra), nebo prodejna suvenýrů - nevěděla ještě co. Hlavně ale chtěla vykoupit pozemek. A jak je v našich krajích dobrým zvykem, zakázku na roubenku vyhraje jistě ta“nejlepší firma“, u které je “návratnost“ angažovanosti garantovaná. Hned jsem tušil, pro koho pozemek chce (od soukromníka) vykoupit.  A oponoval jsem tu s tím, že jsem přesvědčen, že město má jinou funkci, že má občanům sloužit a ne kšeftovat s pozemky - od toho tu jsou realitky a konečně ani to nebylo v rozpočtu města. Je to v památkové zóně, stejně tam nikdo nic jiného, než roubenku ani postavit nemůže.

Měla ale připravených svých devět hlasů a bylo odmáváno.

Cestou domů mě napadlo, proč že by měla paní starostka dostávat zlaté vejce za manipulaci s městskými penězi a že vlastně bych tam roubenku mohl postavit já, s majitelem pily, se kterým dlouhodobě spolupracuji. Tak jsem na internetu zjistil majitele pozemku a druhý den šel za ním. Všechno jsem mu vysvětlil, nabídl za pozemek o 50 víc, než město a plácli jsme si. Poté, co jsem pozemek koupil, jsem se stavil na stavebním úřadě, že na tom místě chci postavit to, co tam stálo, ale dnešní stavební zákon to neumožňuje. A ejhle - když nedodržíte stavební zákon, tak to neznamená, že tam ten barák musí být ! Paní starostka a její kunčaft by jistě problémy neměli….

Pozemek je zatravněný s ovocnými stromy, oplocený, je vedle školy a tak mě napadlo, že bych zatím, co budu válčit s úřady, mohl napravit prokletí s kozami a že tu budu mít přes léto kůzlata - školní děti většinou kozu ještě ani neviděli., bude to v uličce taková atrakce. Našel jsem si po internetu v Nepomuku jednoho krásně vybarveného kozlíka a po domluvě jsem si pro něj jel.

Často na ten konec republiky nejezdím a tak jsem se cestou stavil v Příbrami v muzeu třetího odboje a rekonstruované části lágru Vojna, potom zajel pro krasavce do Nepomuku, ustlal jsem mu v kufru naší C 3 a cestou zpátky na Smíchově koupil synkovi silniční kolo. Nacpal ho na zadní sedadla a jedu si domů, poslouchám rádio, pohoda. Při průjezdu Prahou jedu pokud možno kvůli kozlíkovi plynulou jízdou, pěkně do padesátky.

Za Hiltonem na křižovatce svítí zelená, když jsem kousek od semaforu - oranžová a tak jsem trochu přidal, abych nejel na červenou. Když jsem míjel semafor, tak ale periferním viděním vidím vedle sebe červenou. Sakra krátký interval. Za křižovatkou zase uberu a najednou za mnou houká, bliká sanitka. Uhnu ke kraji a ještě víc zpomalím, jedu už jen asi deset a drhnu o obrubník a koukám do postranního zrcátka, sanitka nikde, kouknu do vnitřního a ona ta blikající potvora jede pomalinku za mnou. Vtom se rozsvítil nápis stop a taky mně se rozsvítilo - to asi nebyla sanitka, ale policajti ! Zastavím, vezmu peněženku s doklady a jdu ven z auta. Proti mně, z auta městské Policie, které mně svítí do očí, mi jde naproti policista.

Potkáme se za mým céčkem a hned to začalo : "Tak pane řidiči, víte co jste udělal ?" "Ne, to nevím, odvětím" a následuje "Jel jste okolo nás rychlostí 74 km, ujížděl jste nám a proto jste projel křižovatku na červenou". Ihned se mi vybavila zpráva v TV, kde asi před týdnem hlásili, že policisté MP v Praze stříleli po ujíždějícím řidiči a říkám si, pozor, copak se policistům ujíždí rychlostí 74km/hod. ? a nahlas povídám : "No to jste si na mě připravil pěknou pohádku, máte k tomu nějaký doklad ?" a vidím, jak policista upřeně kouká na moji peněženku. "Kolikpak máte sebou peněz?" Nevěděl jsem přesně, tak ji otvírám a vidím "No mám tu 12 stovek, jak vidíte a ty Vám nedám, musím si koupit naftu, jedu z Nepomuku do Krkonoš a mám skoro prázdno." "A copak vezete?" " Kozu" já na to. "Otevřete to" Bráním se a říkám : "To ji tady chcete teď, o půl desáté večer, honit ?" Na to důrazně policista : "Otevřete to!" Tedy nerad otvírám víko kufru auta muži zákona, kozlík ležel a jen zvedl hlavu a tak jsem rychle zabouchl, aby náhodou nechtěl vstávat."Vždyť jsem Vám říkal, že vezu kozu", povídám naštvaně. "Takže pokutu nezaplatíte"? "Ne", já na to. Odešel do stále blikajícího auta a dobře dvacet minut nevycházel. Konečně zase vystoupil, teď přišli ke mně i s kolegou řidičem a povídají : "Tak nám to tady podepište" a dávají mi oba něco podepsat. Moc se mi nechce a říkám :"Nemám brejle a nevidím tu nic, v tom blikavém světle. A copak to je ?" povídám. "To je poučení, to můžete klidně podepsat". Věděl jsem dobře, že je to záznam o přestupku, ale je tma a já tu jsem sám s kozou na dva policajty - "Tak kdepak to mám podepsat?" Ukázali mi místečko, podepsal jsem každému místo, co mi ukázali a ejhle - oba mi dali složenku, každý na dva a půl tisíc, tedy dohromady pět a k tomu dva pokutové bloky.

Sedl jsem do auta, rád, že mě nezmlátili, ani mi neprostřelili břicho a frčel jsem domů. Kozlík musel nocovat v garáži, dostal tam složenou deku, seno a vodu a já šel sepsat stížnost na kontrolní oddělení Městské Policie do Korunní ulice. I s podezřením, že neměli důvod mi kontrolovat auto, že mi dali dvě pokuty, neukázali žádný snímek o překročení rychlosti, ačkoli jsem o něj žádal, a že nejvíc zajímalo policistu, kolik mám peněz. Po sepsání jsem poslal mailem a ještě doporučeně poštou druhý den.

Netrvalo deset dnů a zavolali si mě u nás na dopravku. Pane řidiči, měl jste na podzim nehodu, pět bodů dole, teď nám z Prahy přišla dvě oznámení na překročenou rychlost a jízdu na červenou, to je osm bodů, dohromady 13 bodů, musíte nám odevzdat řidičský průkaz. A tady jsou ta dvě oznámení. Prohlížím průvodní dopis ředitele MP z Kobylis, ing.Kašpárka a také dva oznamovací lístky o uložené blokové pokutě podepsané strážníky Dragonem a Matulou, jeden o rychlosti a druhý o červené. To už jsem věděl najisto, že policisté mi nemají právo při jednom zastavení udělit dvě pokuty. Povídám tedy, že jsem poslal stížnost a proto do doby její vyřízení s odejmutím ŘP nesouhlasím a hned jsem na doklad napsal své vyjádření - podávám odpor proti rozhodnutí o odejmutí řidičáku, do doby vyřešení mé stížnosti. Přitom jsem si ale najednou všiml, že na oznamovacích lístcích byl v kolonce datum uložení pokuty na jednom lístku datum 24.4, čas 21.28 hod., ale na druhém, podepsaném strážníkem Dragonem, čas 21,29, ale datum 25.4        A ejhle, on strážník nejen že zneužil svoji pravomoc a kontroloval mi auto, k čemuž není MP oprávněna a také naprosto bezdůvodně, on taky zkoumal, zdali mám dost peněz - asi na úplatek, ale hoši si také rozepisují přestupky do dvou dnů ! Já jsem v Praze samozřejmě druhý den nebyl.

A přece také musí vědět, že při jednom zastavení můžu dostat jen jednu pokutu a ne dvě. Tak to byl důvod dvou složenek, daných dědkovi s kozou !
Takže jsem to hned zase doma napsal v dopise jejich řediteli, přiložil kopii stížnosti, kterou jsem poslal na kontrolní odd. a donesl na poštu . Sotva se vrátím, telefon : "Pane, tady je oddělení stížností MP Praha - oni Vás policisté zastavili dvakrát ? Oni nám to tu tvrdili"! "Ne, jednou. Myslíte si, že mě mohli v jedné minutě dvakrát zastavit, sepsat se mnou přestupek ? A máte tam taky ty oznamovací lístky ?" "Ano". "A všimla jste si, že na jednom je datum uložení pokuty 24.4 a na druhém 25.4 ??" "Jé, opravdu, to nevšimla. Máte pravdu. Tak to to budu muset dát na právní oddělení a děkuji Vám!" Tady musím poznamenat, že pan ředitel z Kobyliského oddělení ing. Kašpárek se vůbec nikdy neobtěžoval mi napsat, či zavolat.

Asi za dva měsíce mi volá jakýsi p.Šváb, právní oddělení MP Praha. "Víte, my bychom potřebovali, aby jste nám napsal, že chcete být potrestán jen za jeden přestupek. Provedeme opravné rozhodnutí a dostanete jen jednu pokutu." "A proč to mám napsat ? No protože my tady potřebujeme mít doklad, abychom si ho přiložili ke spisu." Tak se dlouze vyptávám a dělám hloupého, nakonec se ptám - "A když by jste ten doklad neměli, co se stane - psal jsem to už také na kontrolní oddělení !" "No - víte, pak bychom to museli postoupit na ministerstvo dopravy." "Opravdu ? Tak to je ono. To já chci. Vy jste totiž jako právník MP jistě s nimi spřažený, protože musíte vědět, že nemůžu být potrestán za dva přestupky při jednom zastavení a vy ty hochy kryjete ! Jen to hezky pošlete na ministerstvo, já chci, aby jste to nerozhodovali Vy a taky chci, aby byli ti hoši potrestáni. Oni navíc dobře vědí, že na té křižovatce je krátký interval a mají to tam předem vyhlídnuté jako výběrčí místo."
Zase asi za dva měsíce mi přišlo rozhodnutí ministerstva dopravy, ve kterém se ruší obě pokuty a předává se věc zpět nižšímu stupni, k dalšímu řízení. Důvodem bylo, že podle GPS zjistili pohyb jejich vozidla, z toho je nepochybné, že mě strážníci zastavili jen jednou a ne dvakrát, jak tvrdili a že ani teoreticky není možné, aby mě zastavili, vyřešili přestupek a znovu zastavili, vyřešili přestupek, a to vše ve dvou minutách. Proto je jejich tvrzení nevěrohodné ! Na dopravce u nás dostali kopii a zrušili mi odebrání bodů.
Ale 21.11 mi přišel příkaz k úhradě od Magistrátu Prahy, o uložení jedné pokuty 2.500 Kč, prý ve spodní hranici možné výměry , za rychlou jízdu. Do Prahy jezdím málo, nerad, ale měl jsem sem cestu a tedy jsem se dohodl, že se stavím osobně. Zde se mnou sepsala referentka 28.11 zápis, ve kterém jsem požádal o přerušení řízení do doby, než budou vyřízeny mé stížnosti na kontrolním oddělení a u ředitele ing.Kašpárka. Ukázala mi fotografie - fotokopii, kde na jedné bylo naše céčko, ale bez registrační značky a ta byla zase vedle jen samotná, zvětšena. Doklad jsem označil za možnou fotomontáž - měli mi ho ukázat hned, v dubnu. No - prý do Vánoc to už asi nestihneme pozvat strážníky a Vás. Naštěstí pro mne to nestihli ani do roka a on přestupek musí být do roka vyřízen. Nikoli bez opravdového potěšení jsem tedy mohl konstatovat, že to vím. (Také mi potom přišel dopis, že se "Nepodařilo do roka vyšetřit".)
Ale je možné, že byl záměr nic neřešit. Samozřejmě, že ke všemu výše popsanému mám doklady.
Já si ale myslím, že daleko horší, než můj údajný přestupek je, že nejspíš dodnes slouží a také možná i dál podvádějí už nahoře jmenovaní dva strážníci Městské Policie Praha, také že jejich kontrolní oddělení nic neřešilo, minimálně nedořešilo, právník strážníky kryje, pan ředitel ing.Kašpárek nejspíš taky, ten minimálně dělá mrtvého brouka.. Neozvalo se mi dodnes ani kontrolní oddělení, ani právní odd., ani on.
Ono se ale málokdy stane, že jeden civil (tedy bez svého přímého přičinění) prokáže pravdivost svého tvrzení proti dvěma policistům.

A ještě nakonec - samozřejmě mnou podané trestní oznámení na strážníky MP v Praze, Dragona a Matulu, pro zjevné podvody a zneužití pravomoci veřejného činitele při výkonu své služby, Policie ČR odložila – protože jsem ho podal až po roce ! Může mě pouze těšit, že jsem pokuty neplatil vůbec a o řidičák jsem nepřišel. Co vám mám ještě povídat - zase se vlk nažral a koza zůstala celá !


22.4.2011

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora