Budou mít na Islandu originální ústavu ?

neděle 8. leden 2012 04:47

Proč sleduji, co se děje na ostrově, vzdáleném od nás stovky km, se kterým nemáme nic společného, plném ledovců, jezer a termálních pramenů ? Ostrově, na kterém žije asi 300 tisíc obyvatel ? Navíc je to země, ve které jsem nikdy nebyl a nejspíš tam už ani nikdy nezavítám ? Snad to po přečtení mého příspěvku bude jasné.

Tak jenom krátce do historie – ostrov patřil Norsku, Dánsku, za války byl obsazen Brity a později USA, které také po válce pomohly obnovit hospodářství, od r. 44 je republikou na čele s prezidentem, parlamentem – údajně nejstarším v Evropě a stát řídí vláda. Až do r. 2008 prosperující stát - který ze dne na den zbankrotoval.

Proč se tak stalo ? Podoba čistě náhodná – zprivatizované banky politickými elitami žily nad poměry, šéfové půjčovali zejména svým kamarádům, podnikajícím politikům peníze, které si ale sami půjčovali v zahraničí, až do doby, kdy americká investiční banka vyhlásila bankrot. Samozřejmě, že do té doby si mohli zaplatit nejlepší právníky, ovládali regulační bankovní úřad, media, která do poslední chvíle zatajovala kritické zprávy a psala o cestovním ruchu, přírodě a rodině, odváděla pozornost na nepodstatná témata. Bankéři a politici byli ekonomicky propojeni, kontrola nefungovala a když došlo ke krachu, ke zhroucení měny, tak od všeho jednoduše utekli. Firmy  přestaly být solventní, občané přišli o úspory a práci.

Během roku došlo k masovým demonstracím, na kterých občané tloukli pánvemi, poklicemi a hrnci, aby dali vládě najevo, jak jsou naštvaní. Vynutili si odstoupení vlády, byl vytvořen zvláštní vyšetřovací úřad, který pracuje dosud, u kterého se s politiky zodpovídají zejména bankéři. S ohledem na získávání podkladů vyšetřování ze zahraničí jde ale tato práce pomalu.

Proběhly nové volby, ale ani noví politici si důvěru občanů nezískali. Stále občasně probíhají protesty a občané dnes chtějí změnit systém vlády. Donutili politiky k ustavení 25ti členného výboru z řad občanů, který připraví novou ústavu. K vytvoření nové ústavy se inspirovali ve Švýcarsku a tato bude obsahovat prvky přímé demokracie. Každý má možnost výboru zasílat své připomínky vč. internetových podání. Banky byly zestátněny, pomalu se obnovuje hospodářství. Na příkladu tak malé země, jakou je Island jsou zřetelně patrné nedostatky globální ekonomické politiky.

Uvidíme brzy, jak se politické změny, podnícené samými občany tohoto ostrova odrazí ve změně hospodářské situace státu.

Původně jsem článek zpracoval ze zprávy z internetu a protože v ní byly věty přímých účastníků, tak jsem je pro autentičnost do svého článku převzal. Z toho důvodu mi byl článek stažen, neměl jsem souhlas autora. Doufám, že po tomto přepracování se tak již nestane.

Nechci být sýček a přivolávat na naši zem děs a běs bankrotu. Článek a zprávu o Islandu jsem tu pověsil proto, abych mohl prohlásit, že pro mne je tato protikorupční vláda naprosto nedůvěryhodná - korupci jen zametá (Drobil, Řebíček, justiční mafie, práva v Plzni atd. atd.), nejen její svazácký předseda, ale zejména její ministr financí. ODS je pro mne nedůvěryhodnou stranou už více než 15 let, socani nepřijatelní a komančové ? Ti nemají v parlamentu dávno být. TOP ovládaná v podstatě Kalouskem, hrajícím si na odborníka, okolo něhož jsou tři vraždy, se pro mne díky jemu důvěryhodnou nemůže stát nikdy. A vám sousedé nevadí, že nás všechny Veverky podvedly s přímou demokracií ? Nevolil jsem je, ale že budou jen podnikatelským záměrem skupinky zbohatlíků, jsem nečekal.

Ono to ožebračení „reformami“ této vlády, která šetří na občanech a ne na přebujelém státním aparátu na všechny ještě dostatečně nedolehlo, teprve to jistě přijde.

Co takhle  naprosto a zgruntu změnit systém voleb, převzatý po komančích a cizelovaný všemi možnými korupčníky dvacet let tu vládnoucími ? Nebude dobře začít hledat po bytě hrnce a pánve a nečekat na poslední zvonění, až se bude koruna taky měnit jedna ku padesáti či ke stu ?  Kalouskovi, ani vládě nevěřím. Neblíží se i u nás nový rok padesát tři ?

 

8.ledna 2012

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora