Když svíčkovou, tak na smetaně !

čtvrtek 1. březen 2012 16:09

U příležitosti v poslední době frekventovaného jména Smetana jsem si vzpomněl, jak jsem jednou měl být potěšen - dostal jsem totiž svíčkovou, prý po moravském způsobu, na víně. Brr – tak tedy tohle už nikdy ! Možná, že je to zvyk, ale jsem prostě spíš na sladké. Nečiní mi problém, zjemnit si chuť koupeného leča lžicí cukru, můžu ji přidat klidně i do guláše. Možná si někdo pomyslí, že jsem prase, já si to ale myslím, aniž bych věděl, co konzumují, určitě o jiných. Jsem takový, že to i řeknu, někdy i napíšu.

Smetana počmáral volební plakáty, Týc vyměňoval panáčky. Popsáno o tom bylo tolik papíru, projeveno tolik názorů, že ten jeden ode mne je už možná navíc. Ale také si o tom něco myslím a nebojím se to projevit těm, kteří se mnou jistě předem nebudou souhlasit, někteří dokonce aniž si přečtou, nebo dočtou do konce.

Myslím si, že oba mají hodně společného, projevili svůj osobní politický postoj. Přesto je mezi nimi dost velký rozdíl. Přiznám se, že obecněji mířící a snad umělecký počin pana Týce je mi víc vzdálený, můj intelekt tak daleko nesahá a umění vidím líp na Picasovi, než Kupkovi, je mi bližší Romeo a Julie, Hamlet nebo Rusalka, nežli Odcházení, villa Tugendhat, muzeum v Hradci nebo Ještěd mi řekli víc, nežli Tančící dům. Nicméně každý si taky nedá cukr do svíčkové a nejspíš i někdo ji rád na víně.

Oba do svých činů vložili svoji invenci, u Týce byla rozhodně na jiném stupni, než u p.Smetany. Oba protestovali také proti něčemu jinému, oba proti stavu společnosti. Oba byli potrestáni úhradou škody, oba odmítli pokutu i trest, oba si ho nejspíše „užijí“.

Závažnější počin, ale i účinek vidím u p.Smetany. Vůbec si nemyslím, že kalkuloval s nějakým vězením, když ho napadlo takto projevit svůj názor na stav společnosti a poté ho nakonec dle svých schopností i projevil. Nevím, zda dříve „prasklo“, že on je autor ozdobení plakátů, nežli byl Langr vykroužkován, ale podle zpráv z místa i jeho výtvarný čin pomohl Langrovi z hrušky dolů. I já mám proto názor, že učinil společnosti dobře, že gauner znova nesedí v parlamentu. Jistě to u soudkyně Langrové nebyla “polehčující okolnost“ a proto můj názor. Souzen byl ale teprve nedávno.

Udavači byli za Rakouska, za protektorátu a žijí tady i dnes, jsou mně z duše odporní. Když to „prasklo“, na udání, nezatloukal, naopak se k činu přiznal. Nevím, zda i v této věci přiznání je “polehčující okolnost“, myslím si, že ano. Už proto je takový malý, kladný hrdina pro mnohé a nedivím se – třeba jen ve srovnání s Lagrovic klanem.

Při obdržení trestní věci v této věci bylo jistě soudu známo, že škodu uplatnila jen jedna politická strana, ODS, jistě to mohlo být signálem při přidělení kauzy na soudu, jistě se tu soudci dobře znají a všichni vědí, že Langrová je manželka Langra, potentáta ODS. Nebudu se tu zabývat jejím postupem u soudu, nabídkami obviněnému, rozhodnutím.

Musím předpokládat, že nepřišla ke svému titulu způsobem Řápkové, Grosse a dalších taky doktorů práv, ale že ji škola vštípila spolu s uměním používat právo i právní vědomí. To je o spravedlnosti, která si u nás s právem bohužel netyká. A myslím, že taky vinou soudců, není to jen dané zákony. A proto o tom píšu. O právním vědomí v souvislosti s právem a spravedlností.

To, že se sama jakýmkoli způsobem nezbavila tohoto případu při dávno předem zřejmých souvislostech je pro mne jasným signálem, že se tu jistě jedná o možnost uplatnění pomsty a moci, kterou ona využila.  Nízké, odporné vlastnosti, neznající slitování, někdy ani míru slušnosti, dávané na takto na odiv.

A “polehčující okolnost“ Langrové proto pro mne není ani údajná alibistická otázka obviněnému, zda se domnívá, že je v případu podjatá. Nikdy jsem ji neviděl, ale je pro mne svíčková na víně -. tedy odporná, ostatně stejně jako ten její odeesák. Ten jen o mnoho déle.

01.03.12

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora