Vítězství občanů ! - ?

pátek 18. leden 2013 03:48

   První přímá volba prezidenta neměla jasného vítěze, bude tedy druhé kolo. Přes zpackaný zákon přišlo k volbám neobvykle vysoké procento (61 %) občanů. Z vysoké účasti je tedy zřejmé, že přímá volba je pokrok pro občany, oproti pletichám při minulé volbě.

  Jsem přesvědčen, že pokud by se mohl účastnit senátor Okamura, byla by účast ještě vyšší. Samozřejmě i výsledky by byly jistě jiné. Nechci tvrdit, že by volby byly rozhodnuty v prvním kole, pokud by Okamura byl mezi kandidáty, ale mohla být jiná dvojice do druhého kola, také získaná procenta jednotlivých kandidátů by jistě byla jiná i pořadí kandidátů. Myslím si také, že prohlášení senátora Okamury o trestní odpovědnosti a odvolatelnosti politiků, tedy i prezidenta, jistě vystrašilo politiky, možná ale i ústavní soud.

   Zvýšila se tedy volbou opravdu míra demokracie ? Než odpovím, zeptám se - opravdu jsou naši zákonodárci tak neschopní k volbě prezidenta sestavit smysluplný, odborně fundovaný a demokratický zákon a nebo to byl záměr ? Rovné podmínky, to přece není nerovné postavení kandidátů, když jedněm stačí podpora několika senátorů a druzí musí shánět tisíce podpisů a nakonec neschopní úředníci kontrolují jen jména a adresy a podpisy jsou nepodstatné - to mnoho o jejich invenci nesvědčí. Přímá volba prezidenta by byla opravdu prvkem přímé demokracie jen tehdy, kdyby občané měli také právo prezidenta svým hlasováním kdykoli odvolat. Přesto jsem přesvědčen, že přímá volba prezidenta občany je lepší, než kšefty poslanců.

   Demokracie nemůže existovat bez svobodných médií. Media mají své vlastníky a ty naše nejsou svobodná. Přes jejich masáž prostřednictvím preferencí se ale voliči nenechali tak úplně zmanipulovat, i když opět zafungovala, podobně jako hrozba propadnutí hlasů v parlamentních volbách u 5ti procentní klausule, volitelnost  jednotlivých kandidátů. Co ale jasně dala tato volba najevo i v souvislosti s krajskými volbami,  je debakl politiky ODS, to je nesporné. Pozdě je předstírat, Nečasi a Píko, úspory ve státní správě a protikorupční strategii „protikorupční vlády“, když jste nejprve všem nízkopříjmovým občanům utáhli opasek až u krku zdražováním všeho, církevními restitucemi ukázali své priority hlavně důchodcům, prosadili zvýšení rozdílů mezi platy a cenami, zejména v porovnání se zeměmi na západ od nás..

. Trochu čísel neuškodí. Není tajemstvím, že je u nás cca 85 % nespokojených občanů se současnou vládou, nejinak je to s parlamentem. První kolo prezidentské volby ignorovalo 39 % voličů (3.282.690 !), tedy téměř polovina těchto nespokojených, více než třetina oprávněných voličů, z celkového počtu 8 426 653. Dva finalisti získali cca 48 % (cca 2.470.000) z 61 % skutečně volících (5 143 966).

Nemyslím si, že v druhém kole se počet volících zvýší, s ohledem na persony dvojice spíše naopak. Budoucímu prezidentovi tedy teoreticky bude stačit cca 1.250.000 voličů, což je  cca15 % oprávněných voličů !!

. Je to opravdu pokrok, umíme opravdu volit ? Výsledek prvního kola a rozhodnutí mezi postupující dvojicí, která dostala téměř polovinu hlasů všech přítomných u voleb, je pro mnoho voličů jen šlápnutím z bláta do louže. Volba mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem je volbou mezi mafií domácí a mafií globální. ..Četl jsem : Omlouvám se, ale z těchto dvou není volitelný ani jeden, volit menší zlo snad není řešení. Jeden míří do Ruska, druhý je svázaný s Němci. Prolhaný je Miloš, to ostatně kníže taky. První se podílel na rozkrádání republiky v rámci opoziční smlouvy, která ve světě nemá obdoby, viz MUS, privatizace bank atd. a druhý kryl sametový podvod a teď se podílí v současné vládě na církevních restitucích, zdražování a dalších podvodech na občany no a nakonec – je to jen Kalouskův maskot. To jeho voličům nevadí ?  Za přímo komické pak považuji tvrzení, že chce obnovit důstojnost České republiky po Klausově působení, což mne fascinovalo, protože on byl ve své podstatě celou dobu ministrem zahraničí !  Také jsem četl dokonce, že napravit tyto volby by mohl jen brzký krásný státní pohřeb vítěze. Mládež bude volit „Karla“, neb se jim prý zdá, že ten státní pohřeb jako vysvobození u něj bude dřív…

   Hysterie, která se spustila ve sdělovacích prostředcích i mezi občany běhajícími s plackami snad nerozpoutá občanskou válku. Nechci tvrdit, že volba prezidenta není důležitá, protože  můj favorit/ka se nedostal do finále, ale tvrdím, že pro občana je důležitá přímá volba starosty, hejtmana a poslance a prezidenta až na konec. A změna těchto voleb je podle mne neodvratná, je jasné, že přijde dříve, nebo později, občané si ji vynutí. Takže snad se z těchto voleb alespoň poučí - mají jen tři možnosti, ta nejhorší, bohužel, je nevolit. Ano, my odsouzení máme možnost volby - buďto provaz, nebo kulku. Vyberte si, prosím, zodpovědně  !

18.1.13                                                                                         

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora