Bílí koně.

čtvrtek 13. červen 2013 03:27

Nejsem znalec koní, poznám jezdeckého koně od tažného, ale to snad každý. Krásné kladrubské bělouše měli zapřaženy v kočáře, ve kterém jsem se jednou vezl. Shodou okolností jsem stavěl hlavní tribunu na tehdy Státním závodišti v Pardubicích, měl tam spoustu příhod v době vítězství Koroka…  

A jeden velký zážitek - viděl jsem je plavat. Koně jsou nádherná, obdivuhodná zvířata, čistě bílí jsou vyjímečně.

    Už v té době měli větší veksláci, spjatí s bystrými hochy svojí živností, své bílé koně, kteří pro ně nakupovali valuty v západním pohraničí a jiní pro ně zase prodávali bony u tuzexu či známým. Pamatuji, jak mne tehdy omráčilo množství valut, které jsem měl možnost u jednoho velkého bosse vidět v jeho kufříku. Bylo to tehdy tak, že občas byl přistižen malý vexláček,  bílý kůň a v černé kronice se objevila zpráva o zadržení šmelináře, aby bylo známo, jak skvěle nás bdělí soudruzi chrání před svody imperialistů a ten velký - ten byl chráněn hochy v civilu, oni se také chtěli mít líp.

     Po r. 89 se s bílými koňmi roztrhl pytel. Svoji úlohu sehráli při privatizaci, někteří z toho dodnes žijí, většinou se ale ztratili, myslím ale, že nebylo mnoho vůle ani snahy jim jejich úlohu prokázat. Několik jich ale skončilo dokonce i na dně Orlíku, ti o své úloze už nemluvili, když se znovu objevili na čerstvém vzduchu.

    Dodnes jsem přesvědčen, že jistě byli už tehdy ale bílí koně i v nejvyšších patrech politiky a komu asi sloužili, není těžké si domyslet – tedy samozřejmě mám na mysli LTO a tři roky tehdejším ministrem a jeho náměstkem nezměněný zákon o spotřební dani, přestože se o obrovských daňových únicích šuškalo i veřejně.

    Od té doby se bílí koně prohánějí jakoby nic v parlamentu, kde hlasují o čemkoli bez váhání, na pokyn stranických věrchušek, ministři ve vládě jsou odborníci na všechno, jednou na spravedlnosti, náhle velí armádě a navíc řehtají. Pardon, ona prý zpívala. A proč by ne, když nemají žádnou odpovědnost, poslance odvolat nejde a ministra - až když splní úlohu.  

    Dnes oznámila milá ministryně kultury svoji rezignaci a myslím, že při jejích schopnostech nejspíš ani netuší, komu a k čemu vlastně posloužila. Nejdůležitější úkol je splněn, tedy církevní restituce, protiústavně protlačené parlamentem za pomoci všemožných úskoků - ale jistě v zájmu celé společnosti, jak se nám žraloci snaží namluvit. Mouřenín splnil úlohu, mouřenín může jít. Tušíte také, jako já, komu dělala bílého koně ?

    Tak jen bych chtěl věřit, že snad umí plavat.

 

13.června 13                                                                             

   

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora