Hledání spravedlnosti

středa 30. říjen 2013 03:56

  Touha po ní se vine celou historií lidstva. Z historie jen namátkou třeba Spartakus, známá vzpoura otroků,  základy křesťanství, Husova náprava církve atd. - nakonec i myšlenky o socialismu mají základ v touze po spravedlivé společnosti…  

  Ano, on i kapitalismus může být relativně spravedlivý, jak předvedl Baťa, jde jen o užití a rozdělení zisku. O to, zdali část zisku rozdělí zaměstnancům a tedy jakou, zda další část použije na rozvoj firmy, tedy reinvestuje zisk - a nebo si staví nepatřičné sídlo a ještě přitom jede na měsíc na Tahiti.. Zatím tu mnozí podnikatelé staví sídla, jezdí na Bahamy a vesměs tvrdě odírají zaměstnance…

   Po listopadu většina z nás vůbec netušila, co se tu hraje za hru, mnozí dodnes nevěří tomu, čí to je hra, hraná bez pravidel. I přes příklady z celé této, už téměř čtvrt století trvající doby, nechtějí vidět hlavní cíl snažení politiků. Není to správa státu, ale 4letým volebním období daný prostor pro získání maxima pro sebe.

  Stejně jako před listopadem se do čela stran derou prospěcháři, šlapající i po zádech svých kolegů. Postupně, jak ubývají peníze státu z privatizace se politika stává bojištěm i o výrobu dluhů, ty narůstají státu geometrickou řadou. Nejde již jen o vzrůstající počet nezaměstnaných, ale i množství uměle zaměstnaných, na základě mnoha zbytečných zákonů, kteří také ruinují stát svými platy. Není téměř nic, co by pravidelně a bez problémů fungovalo, všem parlamentním stranám už nepokrytě jde o to, urvat ze státu, co ještě jde. Vrcholem je obírání těch nejchudších zlodějským systémem exekucí, bezostyšná privatizace státu v sociální oblasti s dopadem na bezmocné a podvodné církevní restituce.  Závěrečný i překvapivý způsob pádu vlády jen potvrdil odpornost systému, produkujícího kreatury typu manž. Nečasovi.

   Ano, voliči intuitivně pochopili nespravedlnost, ale jen ještě málo z nich chápe, že ona je produktem systému. Nespravedlivého systému voleb, který nejenže postrčí na pidestal nečitelnou osobu, nastrčenou stranou, ale mnohdy i tu, kterou by si jich tam jistě většina nepřála. Příkladů můžu uvést hned několik – Mareček, Kalousek, nově i mlátička z listopadu 89 Vondráček, dříve bachař Vondruška atd.

   Ale právě předčasné volby v překotném chvatu dostaly zase do parlamentu amatéry, ať díky tomu chvatu, co hůř, možná i záměrně. To se ukáže, vím o několika, kteří o politice a jejich zákoutích nemají ani ponětí, podle mne v souboji s kmotry ani naději jakkoli uspět. Nakonec před dvěma měsíci ani netušili, že by oni měli určovat směr. Jsou v parlamentu za stranu, o jejímž programu dokonce ani před měsícem vůbec nic netušili ! Tyto volby jen ukázaly na vady současného volebního systému.

   Nespravedlnost volebních zákonů a tedy systému voleb vynikne v porovnání výsledků - např. v Praze - tady piráti a svobodní mají 21/22 tis. hlasů = 3,6 a 3,7 %. Úsvit tu má 18,7 tis.hlasů = 3,2% a má poslance… V KV má Úsvit 10tis. hlasů, ale 8,33% a - nemá poslance atd. Těžko ale mohu chtít napravovat chyby, když netuším, v čem ty chyby spočívají. Ví toto vůbec někdo v Úsvitu, proč tomu tak je, kde je ten zakopaný pes, ví, v čem jsou hlavně vadné volební zákony a tedy nejen do parlamentu, i do komunálních voleb, o místním referendu a o čem vůbec je dnes česká politika ?? Mám vážné pochyby, že to jsou právě ti nově zvolení poslanci …

   Pokud prosazuji přímou demokracii, musím vědět, co to ta přímá demokracie vůbec je, osvojit si její aplikaci i uvnitř strany ( tedy hnutí ) a ne své zástupce jen kuloárně nominovat, ale vybrat, tedy nechat zvolit lidmi. A navíc lídrovi doporučit, aby si do čela kandidátky nasadil své kamarády !

   Podle mne musí být politik zejména důvěryhodný. Ztráta důvěryhodnosti může být důvodem jeho odvolání, nemusí k tomu být žádné trestní stíhání, natož odsouzení.  A těžko budu důvěryhodný, když kážu vodu, ale piji víno. A o tom také změna politiky je. Je to také hodně o potřebě mít tu pravdu a spravedlnost v sobě.

30.10.13                                                                                            

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora