Jede jede jede mašinka…

sobota 19. duben 2014 16:48

    Tedy z komínka se jí hulí už jen zcela vyjímečně. Ale jinak se toho mnoho od mého mládí na dráze nezměnilo, jen vlaky se mi zdají víc uklizené. Ale moloch je dráha asi stále stejný. K horšímu pro cestující je nepřehledný systém slev, nelogické ceny jízdného...

   Někde zmizely i drážní pokladny, dokonce už prý i průvodčí - lístek se koupí jen u řidiče motoráčku, nádražní budovy jsou neudržovány, strážní domky se rozpadají.

   Cestoval jsem nejmíň 40 let převážně autem, ale malý důchod, operovaná skříplá desetina zbylé míchy na krku, která už nikdy nedoroste a ochrnutí prý může být jen horší mi neumožní si přivydělat, nakonec práci nemají ani zdraví, natož mrzáček důchodce – no líp už bylo.. Takže mám průkaz ZTP a to vše mne nutí sakra spořit, proto občas jedu vlakem. Jako teď ve středu, po třech letech ke kamarádovi zubaři a o krásný zážitek z výletu se chci podělit..

  Ráno před osmou koupím u pokladny lístek, předložím průkazku, mám to za 12 kaček a nasednu do vláčku z Hradce do Kostelce n/O. Jen ty dva přestupy budou asi horor. Ale nejel jsem tudy snad padesát let, mohu se dívat na krajinu, když neřídím.

  Je hezký den, sedím ve vlaku a přijde průvodčí a s ním dva - revizor a revizorka. Předložím jízdenku s průkazem – Pane, váš průkaz je neplatný, posledního ledna vám skončila platnost ! Nemilé to překvapení !  Povídám, víte, naposledy jsem jel vlakem na podzim a k ničemu jinak průkaz nemám, samozřejmě že mé postižení neskončilo, nevšiml jsem si toho, nenapadlo mne zkontrolovat si, že je tam nějaká doba platnosti… ale ani pokladní si toho nevšimla ! Zaplatíte 400 Kč pokutu a plné jízdné 51 Kč, celkem 451 Kč. Povídám, že na pokutu peníze sebou nemám  (mám platební kartu) a jestli to tedy nemohu zaplatit doma a zda by mi vystavili nějaký účet. Vyžádali si občanský průkaz, tady nám to podepište, ukázal mi kde, neboť jsem neměl brýle. Ptal jsem se, zdali je tam nějaké číslo účtu, když budu platit internetem ? Ne, internetem to nejde, můžete to zaplatit na kterémkoli nádraží v pokladně, ale musíte nejdéle do 14ti dnů a dal mi doklad. No co se dá dělat. Nálada v čudu, už mne krajina mnoho nezajímala…

  Přestupoval jsem v Týništi n/Orlicí směr Častolovice, těžko vystupuji a nevěděl jsem, kam jít. Malý vláček už už odjížděl, běžet nemohu vůbec a popoháněl mne výpravčí. Samozřejmě jsem do něj z nízkého peronu nemohl rychle nalézt - vysoké schody, peron nízko, proto pod dojmem té nemohoucnosti a té nemilé předchozí události jsem si potichu ulevil (zas..ná mašinka…). Hned mě ale potěšil výpravčí v červené čepici, stojící vedle mne, který místo toho, aby mi pomohl, tak mi hezky nahlas láskyplně povídá – Tak jed do prde.e, ty starej čurá.u !!. (A to nebyl zase až tak mladý, asi padesátník.) Opravdu mne potěšila a vzpružila ta upřímná slova !! K dovršení všeho, když jsem nakonec vystupoval v Kostelci n/Orlicí, na nástupišti jsem vstoupil do kupky, nejspíš od psa. Tedy opravdu jsem šlápl nejen do tohoto exkrementu, ale vůbec do velikého - tedy když jsem se rozhodl ušetřit a jet vlakem – neboť :

   Když jsem si doma prohlídl s brýlemi doklad, zjistil jsem, že na dokladu s názvem “Potvrzení o nedodržení SPPO“ je napsáno  Celkem 1051 Kč – 51 Kč Jízdné a Přirážka 1000 Kč !! Pokud tomu rozumím, tak bych měl na kterékoli pokladně zaplatit tedy nikoli už 451 Kč, jak mi řekl revizor, ale 1051 Kč ?? Tak toto mi ve vlaku ani jeden z těch tří kontrolujících neřekl, že pokud nezaplatím ve vlaku, budu platit na nádraží tuto částku -1051 Kč a ani jsem to netušil !! Nevím, zda se dá ve vlaku platit kartou, to mi také neřekli, tu jsem měl  sebou, ale pokud bych to věděl, že je takovýto rozdíl, měl jsem tisícovku na opravu zubů a u kamaráda zubaře bych jistě mohl zůstat dlužen, bez takovéto nehorázné pokuty a zaplatil bych ve vlaku. Pěkně podpásové jednání všech tří kontrolorů. Ale….

   Ještě jsem na žádné pokladně nebyl, abych se poptal, jak to tedy je.  Včera mi k tomu řekl známý, který jezdí vlakem často, že pokud by kontroloři byli LIDI !!!,  tak by mi řekli, že zaplatím plné jízdné a 40 Kč za napsání jízdenky ve vlaku, jak to dělají cestující, kteří nestihnou koupit lístek. Neboť já jsem nejel na černo a ani jsem to prokazatelně neměl v úmyslu, neb jsem se ve vlaku nikde nijak neskrýval a řádně jsem si koupil jízdenku. A když mi tedy kontrolor chtěl mocí mermo “napařit“ pokutu za moji hloupost, že si pravidelně nekontroluji platnost řidičáku, pasu, občanky, průkazu ZTP, ale i jestli mám zapnutý poklupec, brýle, peníze na pokuty …. a je tedy tak akurátní – doteď mi vrtá hlavou, proč mi tedy prosím neodečetl těch 12 Kč, které jsem České dráze zaplatil za jízdenku, kterou jsem mu předložil ???

   Dobře, za blbost se platí, někdy i hodně. Jen nevím, jestli se dožiji toho, že budou ještě někdy u České dráhy a.s. zaměstnáni také lidi. Asi těžko…

 

18. 4. 2014                                                                                                   

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora