25 let - Mohlo být vše jinak ??

středa 19. listopad 2014 03:27

Dlouho jsem zvažoval, mám-li se k 25. výročí listopadu vůbec vyjádřit. 

Nakonec jsem to po obdržené pozvánce na oslavu do Semil jako aktéra té doby uvážil jako nezbytné - zejména kvůli mladší generaci, která tu dobu a hlavně tu dobu předtím neprožila. Účastnil jsem se jako delegát okresu všech sněmů OF, byl u založení ODS a na třech jejích kongresech jako jediný jilemnický občan, takže dnes mohu dosvědčit a pamatuji dobře, jak jsme většinou byli naivní. Také proto jsem mezi kolegy, jistě si plácajících tam po ramenou, jací jsme byli hrdinové, nejel.

   Přestože jsem veřejně vystoupil už v r. 86 (samozřejmě že v článku Rudého Práva podstata chybí – lze nalézt na internetu, http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1987/3/21/5.png ), dlouho mi trvalo, a to i přestože jsem už v r. 90 četl Analýzu M. Dolejšího i další tajné materiály a měl jsem tehdy informace “od pramene“, skoro další dva roky, než jsem uvěřil, že je listopad vlastně jeden veliký podvod, připravený KGB-StB. Zmlátit studenty v Den studenstva, jako signál k převratu mohla vymyslet opravdu jen bestie z KSČ. Někteří mnozí, kteří si z mýtu vytvořili živnost, nevěří, nechtějí věřit dodnes. Proto asi ani můj návrh na besedu se studenty zdejšího gymnasia nebyl akceptován, neb své názory netajím, nejsou v souladu se stále oficielními, takže je zkusím vyjádřit alespoň takto.

  Vyrůstal jsem s dětmi “kulaků“, už tehdy jako malému klukovi mi bylo divné jejich ponižování, bránění jim ve studiu, ačkoli jako třeba Lída Koutníková/Havránková měla celou základku samé jedničky - ano, ta, co bránila u Hradce své pozemky proti stavbě dálnice a 17 let současná moc nebyla ochotna s ní její oprávněný nárok dohodnout - kriminalizování jejich rodičů. Pamatuji důsledky padesátých let, když po amnestii v r.60 se vraceli sedláci z kriminálů, později u mě na stavbě pracoval i vězněný policajt, letec, farář.. vyprávěli neradi. Rok 68 mě postihl osobně, tedy v r. 69, kdy jsem byl propuštěn, prožil jsem rozpory mezi tím, co všichni věděli a co se poté hlásalo oficielně, to mi jasně ukázalo falešnost tehdy vládnoucích - ale podobně to vnímám i dnes !!

   Proto jsem se po r.89 nebál vystoupit, v domnění, že konečně nastane spravedlnost, že hůř se budou mít ti, kteří nám předtím vládli…a to se nestalo.. Po listopadu se dostali k moci, do čela státu osmašedesátníci, tedy bývalí komunisté, v r.68 vyloučení. Proto se rozdělilo OF – nám delegátům se to nelíbilo. Jako symbol proti Dientsbierovi, Rychetskému a Paloušovi byl předsedou OF zvolen Klaus, domnívali jsme se tehdy, že je od moci odstaví. Na ustavující kongres jsem jel s mandátem okresu 40:3 neumožnit komunistům vstupovat do nově vznikající strany ODS, podobně tak většina delegátů. V Olomouci se tehdy Klaus postavil proti, na dalším kongresu můj kongresem schválený návrh nevolit je 5 let do funkcí bez hlasování smetl slovy – to chcete odstřelit naše ministry Dybu, Kočárníka, Stráského… Postupně začali stranu ovládat prospěcháři, kteří ji měli jako nástroj k moci a hlavně vlastního prospěchu. Rozdělení státu bez referenda, rozbití Hospodářské komory, jejímž jsem byl prvním okresním předsedou a prosadil její sídlo do Jilemnice, moje neúspěšné návrhy na přímou volbu starosty mne přiměly k opuštění strany, která mířila jinam, než byly mé představy.

  Pozdější Sarajevo jistě souviselo, ač to nikdy nebylo přiznáno, s LTO, když Kočárník, Klak dva roky bojkotovali změnu zákona a tím kryli daňové úniky. Oposmlouva jen potvrdila mé poznání, o co tu stranám jde. Že nejsou jen nástrojem řízení státu k prosperitě, ale hlavně nadrovnoprávné moci, podobně jako před listopadem, umožňující zcela beztrestné obohacování i jejich bezskurpulíózních členů. Nebudu rozebírat kapitalismus bez pravidel, rozkradené továrny, zdevastované učňovské školství, degradaci vzdělání, jen musím zmínit selektivní právo - různé na tykadla a oproti nim třeba Janoušek, Novák, Krejčíř, Bakala.…., úpadek morálky těch u moci. I naše starostka porušila zákon. Nebude stíhána – neobohatila se a nezpůsobila městu škodu - jen město si později koupilo vlek v ceně1,5 milza více než5 mil. - a lidé ji dál volili... Také u nás se dostali do čela města lidé schopní, ale  všeho, díky manipulativním volebním zákonům. Dost dlouho to lidem trvalo, než to pochopili. A tedy obecně - z bezvýslednosti situace jsou dost znechuceni, čím dál méně jich chodí k volbám, které neprodukují do čela ty nejlepší, ale mnohdy jen nastrčené figurky politických stran.

  Je jedno, jestli jde o stranu, nebo hnutí, které navíc mají velmi volné stanovy a jsou ustaveny na vůdcovském principu. Po 25ti letech dochází k privatizaci státu. Je jedno, jestli jsou to strany, nebo vůdce hnutí Babiš, “nespolupracovník“ StB… Bývalá moc nás doběhla, prostřednictvím peněz, které si před 25ti lety plánovaným převratem zajistila. A my jsme jim k tomu byli křovím. Bude to dlouho trvat, než se změní společnost, darmo se neříká, že dějiny se opakují. Bohužel nástrojem změny byly vždycky války. Doufejme, že Ukrajina nebude počátkem té poslední. Ale valí se za ní islám….

Přeji nám všem, aby světoví vůdci nalezli uvážlivá řešení celosvětové krize demokracie.

17.listopadu 2014                                                                                                      Eda Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Eduard Seibert

Komentuji dění v našem městečku a státečku

Mám rád tuhle zem, všude, kde jsem žil se mi líbilo. Horší je to s lidmi... Pokud má někdo zájem o diskuzi, mám mail adresu. Odpovím všem sympatizantům...

REPUTACE AUTORA:
11,45

Seznam rubrik

Tipy autora